از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ و اولین روزهای نوروز، چند کولبر کُرد اهل سلماس، ربط و سردشت با شلیک نیروهای مرزی ایران یا سقوط از ارتفاعات در مرزهای سردشت کشته یا زخمی شدند.

کشته و زخمی شدن ۴ کولبر در هفته نخست ۱۳۹۷/ گزارشی از حوادث کولبران در سال ۱۳۹۶

 

از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ و اولین روزهای نوروز، چند کولبر کُرد اهل سلماس، ربط و سردشت با شلیک نیروهای مرزی ایران یا سقوط از ارتفاعات در مرزهای سردشت کشته یا زخمی شدند.

 

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، طی هفته اول فروردین ۱۳۹۷ چند کولبر کُرد از اهالی سلماس، ربط و سردشت توسط شلیک مستقیم نیروهای مرزی یا سقوط از ارتفاعات کشته و زخمی شدند. “ابراهیم سلیمانی و شهروز حمیدزادە” از جمله کولبرانی هستند که کشته و “جمال خباز و لقمان محمدزادە” به شدت زخمی شده‌اند.

گفتنی است، در اسفندماه ۱۳۹۶ دست کم دو کولبر در مناطق مختلف مرزی کشته و ۸ کولبر نیز به شدت زخمی شده اند.

زمستان هر سال به دلیل کاهش شدید دما و سرمای طاقت‌فرسا در مناطق مرزی آمار تلفات کولبران افزایش می‌یابد و تنها در طول زمستان ۱۳۹۶، شانزده کولبر کشته و ۲۵ کولبر نیز به شدت زخمی شدند.

در سال ۱۳۹۶ دست کم ۷۳ تن کشته و ۱۵۴ کولبر زخمی شده‌اند. عمده‌ی این کولبران در اثر شلیک نیروهای مرزبانی آسیب‌های جدی دیده‌اند و‌ عده‌ای هم دچار مخاطرات طبیعی، گیرافتادن در سرما و برف، سقوط از ارتفاعات و بلندی‌ها شده‌اند.

 

​بخوانید:

منتشر شده در on 29 مارس 2018 at 7:05 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ و اولین روزهای نوروز، چند کولبر کُرد اهل سلماس، ربط و سردشت با شلیک نیروهای مرزی ایران یا سقوط از ارتفاعات در مرزهای سردشت کشته یا زخمی شدند. بسته هستند