او صحنه ورود به زندان را چنین توصیف می‌کند: «فضای سرد و تلخ محوطه زندان هر تازه‌واردی را به سکوت و تامل وامی‌دارد.» رحیمی با تصریح این که دیدار با حضور رئیس و مدیران سازمان زندانهای کشور و معاون وزیر اطلاعات و مقامات قضایی و اجرایی زندان اوین انجام شده، می‌نویسد: «تراکم همراهان و افرادی که هیات نمایندگان را در بازدید اسکورت می‌کردند تعجب برانگیز بود. حدود ۵۰ نفر در کل جریان بازدید نمایندگان مجلس را همراهی می‌کردند.»

«در ناآرامی‌های دی‌ماه ۴۹۷۲ نفر بازداشت شده‌اند»

یکی از نمایندگان بازدید‌کننده از بازداشتگاه اوین شمار بازداشتی‌های ناآرامی‌های اخیر را ۴۹۷۲ نفر اعلام کرد که ۴۳۸ نفر آنها هنوز آزاد نشده‌اند. او نوشت که مسئولان زندان سعی در انحراف ماموریت نمایندگان داشته‌اند.

Iran Proteste (javanehha)

علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و از اعضای نمایندگان بازدید‌کننده از زندان اوین، در باره برخی از جزئیات این دیدار داده‌های تازه‌ای را منتشر کرده است.

۱۱ نماینده مجلس شورای اسلامی پس از گذشت تقریبا یک ماه از تقاضای بازدید از زندان اوین عصر روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه از این زندان دیدار کردند.

Iran Abgeordnete Alireza Rahimi (Ilna) او صحنه ورود به زندان را چنین توصیف می‌کند: «فضای سرد و تلخ محوطه زندان هر تازه‌واردی را به سکوت و تامل وامی‌دارد.»

رحیمی با تصریح این که دیدار با حضور رئیس و مدیران سازمان زندانهای کشور و معاون وزیر اطلاعات و مقامات قضایی و اجرایی زندان اوین انجام شده، می‌نویسد: «تراکم همراهان و افرادی که هیات نمایندگان را در بازدید اسکورت می‌کردند تعجب برانگیز بود. حدود ۵۰ نفر در کل جریان بازدید نمایندگان مجلس را همراهی می‌کردند.»

تلاش برای  انحراف ماموریت نمایندگان

رحیمی سپس می‌نویسد که در آغاز جلسه رئیس سازمان زندان‌ها کوشیده است با ارائه آمار و  طرح مشکلات بودجه‌ای و نیازهای سازمان زندان‌ها محتوا و ماموریت دیدار نمایندگان از اوین را منحرف کند.

آماری که رئیس کل زندان‌ها در باره بازداشت‌ها در جریان ناآرامی‌های اخیر به نمایندگان داده حاکی است که از ۴۹۷۲ فرد بازداشت‌شده ۹۴/۷۳ درصد آن مرد و ۵/۲۷ درصد زن بوده‌اند. ۵۰ درصد افراد بازداشتی بین ۱۹ تا ۲۵ ساله و ۲۷ درصد بین ۲۵ تا ۳۲ ساله بوده‌اند.

مقام‌های مسئول قبلا رقم بازداشت‌شدگان را ۳۷۰۰ نفر اعلام کرده بودند. دستکم سه نفر از این عده به دلایلی مبهم و مشکوک در زندان جان باخته‌اند. همین مقام‌ها تا کنون به درخواست ۱۵۰ وکیل دادگستری ایران برای قبول وکالت بازداشت‌شدگان پاسخی نداده‌اند. این وکلا در نامه‌ای به رییس قوه قضائیه نوشتند که برای رفع نگرانی‌های ناشی از تضییقات سابق و برای برخورداری بازداشت‌شدگان از حقوق کامل، انتظار دارند قوه قضائیه پذیرش وکالت آنها برای دفاع از بازداشت‌شدگان باشد.

خانواده‌های بازداشت‌شدگان در پشت دیوار اوین در انتطار کسب خبری از بستگان خود خانواده‌های بازداشت‌شدگان در پشت دیوار اوین در انتطار کسب خبری از بستگان خود

درخواست نمایندگان برای بازدید از زندان اوین زمانی صورت گرفت که اخبار مبنی بر مرگ سینا قنبرپور در زندان اوین پس از بازداشتش در اعتراضات اخیر پخش شد. مسئولان زندان مدعی شدند که قنبرپور در دستشویی زندان خودکشی کرده است. پس از انتشار این خبر، اخبار مربوط به توزیع متادون در میان زندانیان و شکنجه روحی و جسمی‌شان باعث نگرانی‌های زیادی شده بود که همین از جمله دلایل درخواست شماری از نمایندگان برای بازدید از زندان اوین بود.

به نوشته رحیمی به نقل از آمار رئیس زندان‌ها از کل بازداشت‌شدگان ۴۵۳۴ نفر آزاد شده و ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند. علاوه بر این تعداد ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند

رحیمی کل تعداد افرادی را که در تهران در زندان اوین یا در زندان وزارت اطلاعات به سر می‌برند ۶ نفر اعلام کرده است که شامل ۴ مرد و دو زن می‌شود. این زندانیان در انتظار تعیین تکلیف قضایی وضعیت خود هستند.

«صحبت شخصی با زندانی‌ها نشد»

در طول ناآرامی‌های دی‌ماه، ۴۷ نفر از مقامات قضایی و مسئولین سازمان زندان‌ها بصورت شبانه‌روزی در زندان حضور داشتند.

رحیمی سپس با اشاره به این که محل نگهداری زندانیان حوادث دی‌ماه و محل حادثه مرگ سینا قنبری و اندرزگاه شماره ۴ و نیز بند ویژه وزارت اطلاعات مورد بازدید هیات قرار گرفت، تصریح کرده است که «همه گفت‌وگوها با زندانیان در حضور مسئولان و همراهان انجام گرفت». به عبارت دیگر زندانیان در شرایطی نبوده‌اند که به راحتی با نمایندگان مجلس صحبت کنند و از وضعیت واقعی که در جریان بازداشت‌ها و در زندان داشته‌اند به آنها گزارش دهند..

به نوشته عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قبل از بازدید از زندان «فیلم ضبط شده توسط دوربین‌های منصوبه در محوطه سرویس‌های بهداشتی مربوط به حادثه مرگ سینا قنبری ( که به اشتباه معروف به فیلم خودکشی شده) برای نمایندگان پخش شد و توضیحات مبسوطی نیز ارائه گردید». رحیمی نوشته است که در باره این فیلم و توضیحات ارائه شده بعدا جداگانه خواهد نوشت.

منتشر شده در on 2 فوریه 2018 at 9:39 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای او صحنه ورود به زندان را چنین توصیف می‌کند: «فضای سرد و تلخ محوطه زندان هر تازه‌واردی را به سکوت و تامل وامی‌دارد.» رحیمی با تصریح این که دیدار با حضور رئیس و مدیران سازمان زندانهای کشور و معاون وزیر اطلاعات و مقامات قضایی و اجرایی زندان اوین انجام شده، می‌نویسد: «تراکم همراهان و افرادی که هیات نمایندگان را در بازدید اسکورت می‌کردند تعجب برانگیز بود. حدود ۵۰ نفر در کل جریان بازدید نمایندگان مجلس را همراهی می‌کردند.» بسته هستند