اکثر روستاهای کرمانشاه آب، برق و گاز ندارند. زلزله‌زدگان نیازمند چادر، آب و غذا، رسیدگی‌های پزشکی و مراقبت‌های روحی هستند.

اکثر روستاهای کرمانشاه آب، برق و گاز ندارند. زلزله‌زدگان نیازمند چادر، آب و غذا، رسیدگی‌های پزشکی و مراقبت‌های روحی هستند.Iran Erdbeben (tabnak.ir)

 ۳۹۵ کشته، ۶۰۵۰ زخمی و ۷۰هزار بی‌خانمان… این بیلان خسارات انسانی زلزله در استان کرمانشاه تا ساعت ۱۵ به وقت محلی است. قصر شیرین، سرپل ذهاب و ازگله بیشترین آسیب‌ها را در زلزله ۳/ ۷ ریشتری محتمل شده‌اند. گلایه‌هایی که زلزله‌زدگان در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی مطرح کرده‌اند، بیانگر آشفتگی، بی‌نظمی و سردرگمی در روند امدادرسانی است.

بیمارستان سرپل ذهاب به طور کامل تخریب شده و معاون غذا و داروی علوم پزشکی کرمانشاه از کمبود شدید دارو، سرم، تخت و تجهیزات در استان خبر داده است. خبرگزاری ایرنا تصاویری از ساختمان‌های فروریخته مسکن مهر سرپل ذهاب منتشر کرده است. گفته شده که خانه‌ها روی گسل زلزله بنا شده‌ بودند و سربازانی که به محل اعزام شده‌اند، امکانات لازم برای کمک‌رسانی به افراد زیر آوار مانده را ندارند.

● آواربرداری و جستجو نیز در روستاهای دورافتاده مناطق زلزله‌زده با آهستگی انجام می‌گیرد. مردم با کمبود مواد غذایی، آب، پتو و چادر روبرو هستند. با گذشت ساعت‌ها از زمان وقوع زلزله، هنوز چادر در شهرستان‌های مختلف کرمانشاه توزیع نشده است. ستاد بحران بعد از ظهر دوشنبه ۲۲ آبان اعلام کرد که چادر به زودی به دست مردم می‌رسد. طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی، دمای هوا در مناطق آسیب‌دیده در طول شب به صفر خواهد رسید.

● خبرگزاری ایسنا از قول یکی از شهروندان سرپل ذهاب به نام باباخانی می‌نویسد: «ساعت‌ها از زلزله گذشته اما هنوز آب معدنی و چادر به اندازه‌ کافی میان زلزله‌زدگان شهرستان توزیع نشده است.» او گفته که هلی‌کوپتر هلال احمر تنها حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ بسته آب معدنی به شهر رسانده و کمبود آب به شدت احساس می‌شود. یکی دیگر از اهالی سرپل ذهاب نیز گفته که مردم از زمان زلزله با لباس خانه در شهر سرگردانند و قطع بودن آب و برق و گاز و کمبود غذا و تشنگی آزارشان می‌دهد.

● رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک فوق سنگین در محورهای ورودی به مناطق زلزله‌زده خبر داده و از کسانی که مسئولیتی در این مناطق ندارند خواسته از تردد در این مناطق پرهیز کنند.

● مدیر کل بحران و پدافند غیرعامل شرکت توانیر گفته که مجبور شد‌ه‌اند برای برق‌رسانی به سایر بخش‌های سرپل ذهاب، برق مسکن مهر را به طور کامل قطع کنند. خبرگزاری مهر به نقل از محمد ابراهیم نژاد مدیرکل بحران و پدافند غیرعامل شرکت توانیر نوشت: «بزرگترین مشکل ما در برق‌رسانی به مناطق زلزله‌زده در شهر سرپل ذهاب است. ابراهیم‌نژاد پیش‌بینی کرده که آوار‌برداری تا ساعات تاریکی هوا ادامه داشته باشد و روشنایی معابر اصلی سرپل ذهاب تا ساعت ۱۹ برقرار شود.

● فرمانده نیروی انتظامی، وزیر بهداشت، فرمانده سپاه پاسداران، وزیر کشور و بسیاری مقامات لشگری و کشوری در مناطق زلزله‌زده حاضر شده‌اند. فرمانده ناجا اولویت اول را تامین نظم و امنیت خوانده و فرمانده سپاه از بسیج نیروهای سپاه برای کمک به مردم خبر داده است. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور از نیروهای ستاد بحران خواسته که کمبودها و نیازهای زلزله‌زدگان به سرعت تامین شوند.

● دبیرکل سازمان ملل متحد، روسای جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان، نخست‌وزیر کانادا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیام‌های تسلیت، با آسیب‌دیدگان زلزله ابراز همدردی کرده‌اند. سفیر آلمان در تهران نیز با پیام همدردی در توئیتر از آمادگی کشورش برای کمک به زلزله زدگان خبر داد.

● حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه ۲۳ آبان به مناطق زلزله‌زده می‌رود.

منتشر شده در on 14 نوامبر 2017 at 4:43 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای اکثر روستاهای کرمانشاه آب، برق و گاز ندارند. زلزله‌زدگان نیازمند چادر، آب و غذا، رسیدگی‌های پزشکی و مراقبت‌های روحی هستند. بسته هستند