ایران در آستانه بازگشت تحریم‌های کمرشکن در نیمه مرداد و نیمه آبان قرار دارد. هنوز تحریم‌ها اجرایی نشده، دلار با افزایش سه برابری به ۱۱ هزار تومان رسیده است. سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، در ۲۳ تیر ۹۷ گفت که «طوفان بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های طول تاریخ نزدیک است». برای ذخیره‌سازی دارو و تجهیزات ضروری «به پول نیاز داریم». در حالی که حتی «طلب بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی» بخش بهداشت را نمی‌دهند.


ایران در آستانه بازگشت تحریم‌های کمرشکن در نیمه مرداد و نیمه آبان قرار دارد. هنوز تحریم‌ها اجرایی نشده، دلار با افزایش سه برابری به ۱۱ هزار تومان رسیده است. سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، در ۲۳ تیر ۹۷ گفت که «طوفان بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های طول تاریخ نزدیک است». برای ذخیره‌سازی دارو و تجهیزات ضروری «به پول نیاز داریم». در حالی که حتی «طلب بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی» بخش بهداشت را نمی‌دهند.

در شرایطی که میلیون‌ها ایرانی در چنبره فقر و فلاکت اسیرند، حفاظت از هر دلار و هزینه آن در حوزه نیازهای ضروری وظیفه حکومتی است که نقش مستقیم در پیدایش فقر و فلاکت و فساد داشته و اینک قادر به پرداخت هزینه‌های ضروری مردم نیست. در این حال حجاج را با ارز ۳۹۰۰ تومانی به حج می‌فرستند و نماینده ولی فقیه در امور حج، در نماز جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ گفت، اگر مردم پول نداشته باشند به حج بروند وظیفه ولی فقیه است که با زور و با پول بیت‌المال آنان را به حج اعزام کند تا مردم گرفتار عذاب الهی نشوند. معاون وزیر کشور هم خبر می‌دهد که با مسئولان بانک مرکزی برای اختصاص ارز دولتی به زائران اربعین حسینی به توافق رسیده است. واقعیت و حقیقت این زیارت چیست؟

جعلی بودن مرقد امام حسین

داستان‌هایی که شیعیان بعدها درباره نبرد کربلا ساخته‌اند، اگر جدی گرفته شوند، معلوم نیست اساساً یزید چیزی از پیکر امام حسین باقی گذارده باشد تا باقی مانده آن پیکر را شیعیان در جای معینی دفن کرده باشند. با این همه، بر اساس منابع شیعیان، مختار بن ابوعبید ثقفی در سال ۶۵ قمری مرقدی بسیار ساده برای امام حسین ساخت. خلفای عباسی (منصور، هارون و متوکل) این بارگاه را تخریب کرده‌اند.

منصور دوانیقی، دومین خلیفه عباسی، در سال ۱۴۶ قمری این مرقد را تخریب کرد. شعری در این مورد گفته شده که ترجمه‌اش چنین است: «بنای محکم ساختند بر قبر حسین، که بر آن قبه‌ای بود و دارای سقف بود تا پناهگاه جماعت شود، سپس منصور را کینه دیرین وادار کرد پس از نتیجه همان کینه‌ها آن بنا را تخریب کند» (مدرس، محمدباقر، شهر حسین علیه‌السلام، قم، دارالعلم، ۱۳۸۰ش ، ص۱۹۱).

دومین بار، به دستور هارون الرشید (دوره حکومت: ۱۷۰ تا ۱۹۳)، درخت سدری که بر مرقد سایه افکنده بود، از ریشه کنده شد، بنای قبر تخریب شد و زمین آن شخم زده شد (شیخ طوسی، محمد بن حسن، الامالی، قم، دارالثقافه، ۱۴۱۴ق. ص ۳۲۵).

با این که پس از شخم زدن زمین و از بین بردن همه چیز، اثری وجود نداشت، گفته می‌شود که مأمون در دوران حکومتش مرقد جدیدی برای امام حسین ساخت.

سومین بار متوکل عباسی (دوره حکومت: ۲۳۲ تا ۲۴۷) مرقد امام حسین را در سال ۲۳۶ قمری تخریب کامل کرد. «متوکل در ویران‌سازی قبر کاری کرد که در آینده هیچ کس قادر به طرح هیچ ادعایی درباره وجود قبر امام حسین نباشد. پس از تخریب، زمین را کاملاً شخم زد و آب زیادی بر آن جاری ساخت که همه چیز را با خود برد» (مدرس، محمدباقر، شهر حسین علیه‌السلام، قم، دارالعلم، ۱۳۸۰ش ، صص ۲۰۷- ۲۰۶).

به گزارش برخی منابع، متوکل سپس در آن زمین‌ها زراعت کرد تا هیچ اثری از آن باقی نماند ( اخبار الدولهْ العباسیه، ترجمه عبدالعزیز دوری، ص ۳۶۵). جلال‌الدین سیوطی می‌نویسد: «متوکل در سال ۲۳۶ هجری دستور تخریب قبر حسین و بناهای اطرافش را صادر کرد و دستور داد تا همه زمین را شخم بزنند و بذر بکارند» (جلال‌الدین سیوطی، تاریخ الخلفاء، ص ۳۴۷).

مجلسی شعری در این مورد نقل کرده که ترجمه آن به شرح زیر است: «به خدا قسم اگر بنی امیه پسر دختر پیامبر خدا را در حالی که مظلوم بود به قتل رسانیدند. پسران پدر او (یعنی بنی عباس) نظیر آن عمل را انجام دادند و به جان تو قسم که قبر امام حسین را خراب کردند. بنی عباس متأسف بودند که چرا در قتل امام حسین مشایعت از بنی امیه نکردند (چون به آن منظور نائل نشدند لذا) به جستجوی استخوان‌های آن حضرت رفتند» (مجلسی، محمد باقر، زندگی حضرت امام حسین علیه‌السلام، ترجمه جلد۴۵ بحارالانوار، مترجم محمدجوادنجفی، تهران، اسلامیه، چاپ سوم، ۱۳۶۴ش. ص ۳۸۷).

اگر آن همه کینه و نفرتی که شیعیان از سه خلیفه عباسی نقل کرده‌اند درست باشد، معلوم است که هیچ استخوانی هم باقی نگذاشته‌اند. اما منتصر عباسی، فرزند متوکل، پس از کشتن پدرش، در دوران خلافتش مرقد جدیدی برای امام حسین ساخت. مرقدی فاقد جنازه که فقط و فقط نقشی نمادین دارد. اما این مرقد در طول تاریخ توسط سلاطین صفوی وقاجاری بسط و گسترش بسیار پیدا کرد و طلایی شد. جمهوری اسلامی هم در سال‌های پس از سرنگونی صدام حسین توسط آمریکا، صدها میلیارد تومان هزینه قبر ائمه در عراق کرد. فضای عمومی مرقدها را ده‌ها هکتار گسترش دادند و گنبدهای طلایی برای تک تک ائمه ساختند.

منتشر شده در on 29 ژوئیه 2018 at 8:13 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای ایران در آستانه بازگشت تحریم‌های کمرشکن در نیمه مرداد و نیمه آبان قرار دارد. هنوز تحریم‌ها اجرایی نشده، دلار با افزایش سه برابری به ۱۱ هزار تومان رسیده است. سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، در ۲۳ تیر ۹۷ گفت که «طوفان بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های طول تاریخ نزدیک است». برای ذخیره‌سازی دارو و تجهیزات ضروری «به پول نیاز داریم». در حالی که حتی «طلب بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی» بخش بهداشت را نمی‌دهند. بسته هستند