بنابر اطلاعیه‌ی خانواده‌ی درویشیان که چند روز پیش منتشر شد، قرار بود روز جمعه دهم آذر مراسم بزرگداشت علی‌اشرف درویشیان، نویسنده نامی و محبوب و عضو برجسته کانون نویسندگان ایران، در سالن اجتماعات یک برج مسکونی برگزارشود؛ اما در ساعت پایانی روز پنج شنبه از یک نهاد امنیتی با رییس هیئت مدیره ساختمان تماس گرفتند و گفتند مراسم نباید برگزار شود.

ممانعت از برگزاری مراسم یادبود علی‌اشرف درویشیان

شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ – ۰۲ دسامبر ۲۰۱۷

بنابر اطلاعیه‌ی خانواده‌ی درویشیان که چند روز پیش منتشر شد، قرار بود روز جمعه دهم آذر مراسم بزرگداشت علی‌اشرف درویشیان، نویسنده نامی و محبوب و عضو برجسته کانون نویسندگان ایران، در سالن اجتماعات یک برج مسکونی برگزارشود؛ اما در ساعت پایانی روز پنج شنبه از یک نهاد امنیتی با رییس هیئت مدیره ساختمان تماس گرفتند و گفتند مراسم نباید برگزار شود. به این ترتیب برنامه‌ی بزرگداشت درویشیان چند ساعت قبل از آغاز ممنوع اعلام شد! این شیوه هیچ منظور و معنایی جز تحمیل آزار و فشار بیشتر به برگزارکنندگان این گونه مراسم ندارد.

پیش‌تر خانواده درویشیان تلاش کرد تا سالنی مخصوص برای برگزاری مراسم اجاره کند؛ اما مانع‌های متعدد مثل گرفتن مجوز از نهادهای امنیتی و انتظامی اجاره ی مکانی مناسب تر با دسترسی آسان تر را غیرممکن کرد. ناگزیر سالن اجتماعات یک برج مسکونی که فاقد هر گونه امکان لازم بود، اجاره شد تا با صرف مخارج نسبتا سنگین و به همت دوستان علی‌اشرف درویشیان در کانون، شرایط لازم برای اجرای مراسم را پیدا کند. با این همه دستگاه سرکوب این حد را هم برنتابید و از برگزاری آن جلوگیری کرد. در پی این ممانعت، صفحه‌ی فیس‌بوک کانون نویسندگان ایران، تا از زحمت بیهوده مردم بکاهد، خبر را فورا منتشر کرد و از راه‌های دیگر نیز تلاش شد که دوستداران درویشیان از وضعیت پیش‌آمده خبردار شوند. علی اشرف درویشیان عضو قدیمی و در چند دوره دبیر کانون بود از این رو اعضای کانون در این روزها کنار خانواده‌ی او قرار داشتند.

با وجود اطلاع‌رسانی سریع و زیاد برای آن که مردم به محل سالن نروند ، روز جمعه در ساعت اعلام شده، شماری از آنها در محل حاضر شدند و پشت در بسته ایستادند. چهار تن از اعضای هیئت دبیران: علیرضا جباری، روح‌اله مهدی‌پور، رضا خندان و علیرضا آدینه به همراه تعدادی از اعضای کانون با چای و شیرینی از آن ها پذیرایی و با اهدا یک شاخه گل به آنها ادای احترام کردند. ماموران امنیتی محسوس و نامحسوس در محل پراکنده بودند.

منتشر شده در on 3 دسامبر 2017 at 5:32 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای بنابر اطلاعیه‌ی خانواده‌ی درویشیان که چند روز پیش منتشر شد، قرار بود روز جمعه دهم آذر مراسم بزرگداشت علی‌اشرف درویشیان، نویسنده نامی و محبوب و عضو برجسته کانون نویسندگان ایران، در سالن اجتماعات یک برج مسکونی برگزارشود؛ اما در ساعت پایانی روز پنج شنبه از یک نهاد امنیتی با رییس هیئت مدیره ساختمان تماس گرفتند و گفتند مراسم نباید برگزار شود. بسته هستند