بنیامین نتانیاهو به خاطر اتهاماتی مبنی بر رشوه‌خواری و فساد مالی زیر فشار است. دادگستری اسرائيل تحقیقاتی را از نزدیکان نخست وزیر شروع کرده و رسانه‌های جمعی به افشاگری درباره او دست زده‌اند.

تحقیقات تازه علیه نتانیاهو در پی اتهام به فساد مالی

بنیامین نتانیاهو به خاطر اتهاماتی مبنی بر رشوه‌خواری و فساد مالی زیر فشار است. دادگستری اسرائيل تحقیقاتی را از نزدیکان نخست وزیر شروع کرده و رسانه‌های جمعی به افشاگری درباره او دست زده‌اند.

Griechenland Premier Netanjahu zu Besuch in Thessaloniki (Reuters/A. Avramidis)

روز پنجشنبه (سوم اوت/ ۱۲ مرداد) دادگاهی در اسرائیل اعلام کرد که از چند ماه پیش دو تحقیق جداگانه درباره اقدامات مالی نخست وزیر در جریان است که احتمال می‌رود به اعلام جرم علیه او منجر شود.

طبق سندی که به تازگی منتشر شده، مقامات قضائی اکنون مدتی‌ست از یکی از مشاوران پیشین نخست وزیر سرگرم تحقیق هستند. این امکان وجود دارد که آری هاروف، از مشاوران اصلی نتانیاهو برای شهادت به دادگاه احضار شود.

هاروف در کابینه نتانیاهو مسئول امور مالی و دریافت اعانات بود و این امر را به شکل محرمانه انجام می‌داد.

یکی از مشاوران پیشین نخست وزیر در این باره گفته است، چنانچه آری هاروف زبان باز کند، ولوله سیاسی به پا خواهد شد.

در برابر، یکی از سخنگویان نتانیاهو می‌گوید در اسناد هیچ چیز تازه‌ای نیست و تمام آن تهمت‌های واهی و بی‌پایه است. 

 

اتهام فساد و اختلاس

در دادگستری اسرائیل دو پرونده تحقیقاتی جداگانه درباره نتانیاهو تشکیل شده که موضوع واحدی دارند: دریافت رشوه و سوءاستفاده مالی.

طبق یک پرونده او طی سال‌های طولانی از دوستان بازرگان خود هدایای زیادی مانند سیگارهای گران‌قیمت دریافت کرده است.

مطابق پرونده‌ای دیگر نتانیاهو با یک ناشر بانفوذ قرارومدارهای غیرشفاف گذاشته است. این ناشر  متعهد شده در نشریات خود تصویر مثبتی از اقدامات دولت منتشر کند و در عوض نتانیاهو قول داده که یک روزنامه رقیب ناشر یادشده را زیر فشار بگذارد.

 

طبق قوانین اسرائیل صدور کیفرخواست علیه نتانیاهو او را به کناره‌گیری مجبور نخواهد کرد، اما فشار سیاسی بر او را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. این سیاستمدار محافظه‌کار از ۱۱ سال پیش در رأس دولت اسرائيل قرار دارد.

منتشر شده در on 9 سپتامبر 2017 at 8:45 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای بنیامین نتانیاهو به خاطر اتهاماتی مبنی بر رشوه‌خواری و فساد مالی زیر فشار است. دادگستری اسرائيل تحقیقاتی را از نزدیکان نخست وزیر شروع کرده و رسانه‌های جمعی به افشاگری درباره او دست زده‌اند. بسته هستند