بهای دلار ظرف یک سال، سه برابر شده است. در شهریور سال ۹۶ هر دلار حدود ۳۸۰۰ تومان معامله می‌شد. یک سال پس از آن، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان گذشت. پیش از این نیز، در سایه تلاطم‌های حاکم بر بازار ارز، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان عبور کرده بود. اما در آن هنگام خرید و فروش دلار به بهای بیش از ۱۰ هزار تومان، پدیده‌ای تصادفی بود. کمبود ارز حاکم بود و کسانی که به ارز نیاز داشتند، حاضر بودند برای خرید آن چنین رقمی را نیز بپذیرند. اما اکنون، بهای دلار برای نخستین بار در بازار آزاد ۵ رقمی می‌شود.

عنوان «دلار پنج رقمی شد» را رسانه‌های داخل کشور به کار بردند. عنوانی برای بیان افزایش لحظه‌ به لحظه و لگام‌گسیخته بهای دلار در بازار ارز ایران. افزایش نرخ رسمی دلار نیز نتوانست از التهاب بازار ارز بکاهد.

default

 

 

بهای دلار ظرف یک سال، سه برابر شده است. در شهریور سال ۹۶ هر دلار حدود ۳۸۰۰ تومان معامله می‌شد. یک سال پس از آن، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان گذشت.

پیش از این نیز، در سایه تلاطم‌های حاکم بر بازار ارز، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان عبور کرده بود. اما در آن هنگام خرید و فروش دلار به بهای بیش از ۱۰ هزار تومان، پدیده‌ای تصادفی بود.

کمبود ارز حاکم بود و کسانی که به ارز نیاز داشتند، حاضر بودند برای خرید آن چنین رقمی را نیز بپذیرند. اما اکنون، بهای دلار برای نخستین بار در بازار آزاد ۵ رقمی می‌شود.

برای مقایسه افزایش بهای دلار در یک سال گذشته، شاید تصادفی نیست که خبرنگار ایسنا شهریور ۹۶ را مبنای سنجش قرار داده است.

در شهریور سال ۹۶، بانک مرکزی به خواست و دستور دولت نرخ سود بانکی را کاهش داد و از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد رساند. همین موضوع منجر به خروج بی سابقه سپرده‌ها از بانک‌ها و روانه شدن پول مردم به سوی بازار طلا و ارز گشت.

سیاست پولی ناکارآمد

دولت روحانی پس از آنکه بهای دلار از مرز ۶۰۰۰ تومان گذشت، اقدام به دخالت در بازار ارز نمود و نرخی یکسان برای دلار تعیین کرد. معاون روحانی، اسحاق جهانگیری حتی تهدید کرده بود که هر کسی که دلار را به بهای بیش از ۴۲۰۰ تومان به فروش برساند، مرتکب جرم شده است.

ایسنا در ادامه گزارش خود یادآور می‌شود که کارشناسان از همان ابتدای امر سیاست ارزی دولت را، سیاستی شکست خورده و بی نتیجه ارزیابی کرده بودند.

ایسنا در این رابطه چنین نوشته است:

«کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز معتقد بودند همین که بانک مرکزی دیگر صرافی‌ها را از معاملات دلار ممنوع کرده و بازار ارز را امنیتی و به رسمیت نمی‌شناسد، به زودی می‌تواند التهابات ارزی را در شرایطی که معاملات غیرشفاف و زیرزمینی انجام می‌شود، تشدید کند. البته همین طور هم شد و به مرور بازار ارز از نوسان بیشتری برخوردار شده و قیمت‌ها صعودی پیش رفت.»

کارشناسان از دولت درخواست کرده بودند که در سیاست تک‌نرخی کردن ارز و تعیین ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار تجدید نظر کند. تجدید نظر دولت منجر به افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ رسمی شد، ولی تفاوت بین نرخ تعیین شده از سوی بانک مرکزی و نرخ بازار آزاد روز به روز افزایش یافت.

بهای سکه از ۴ میلیون تومان گذشت

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» از افزایش بی‌سابقه بهای سکه در بازار ایران خبر داد.

بنا بر اظهارات رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر، قیمت سکه طرح جدید از مرز ۴ میلیون تومان عبور کرده است. به  این ترتیب، بهای سکه تنها ظرف یک روز، رشدی ۱۳ درصدی داشته است.

باید یادآور شد که بهای سکه تمام با طرح جدید روز یکشنبه ۷ مرداد نسبت به روز پیش از آن ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

به باور محمدولی، علت افزایش بهای سکه در بازار ایران را باید در داخل جست‌وجو کرد و افزایش بهای سکه ربطی به نوسانات بهای آن در بازار 

منتشر شده در on 29 ژوئیه 2018 at 9:20 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای بهای دلار ظرف یک سال، سه برابر شده است. در شهریور سال ۹۶ هر دلار حدود ۳۸۰۰ تومان معامله می‌شد. یک سال پس از آن، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان گذشت. پیش از این نیز، در سایه تلاطم‌های حاکم بر بازار ارز، بهای دلار از مرز ۱۰ هزار تومان عبور کرده بود. اما در آن هنگام خرید و فروش دلار به بهای بیش از ۱۰ هزار تومان، پدیده‌ای تصادفی بود. کمبود ارز حاکم بود و کسانی که به ارز نیاز داشتند، حاضر بودند برای خرید آن چنین رقمی را نیز بپذیرند. اما اکنون، بهای دلار برای نخستین بار در بازار آزاد ۵ رقمی می‌شود. بسته هستند