بهروز سورن: سرگذشت کمک های مالی مردمی به زلزله زدگان استان کرمانشاه – نیمه شب نوشته ها – 86

بهروز سورن: سرگذشت کمک های مالی مردمی به زلزله زدگان استان کرمانشاه – نیمه شب نوشته ها – 86

اهدای کمک مالی به مردمی که با قهر طبیعت  مواجه میشوند همواره با اما و اگر هایی همراه بوده است. اعتماد و راستی شخص یا نهادی که این کمک ها را دریافت میکند از اهمیت بسیاری برخوردار است. بدینجهت در اینگونه موارد تلاش میشود تا امین ترین و مورد اعتمادترین فرد یا نهاد مستقل برای جمع آوری امدادهای مالی و کالایی در مرکز ثقل انتقال آنها به زلزله زدگان و بطور مستقیم انجام شود. دور از ذهن نیست که افراد و جریاناتی همیشه موجودند تا از این حوادث سوء استفاده کنند و به پول و نوایی برسند که معمولا تهی از وجدانند.

سایت گزارشگران نیز بارها مخاطب واقع شد تا مسئولیت جمع آوری امکانات برای زلزله زدگان بم و اینبار کرمانشاه را از سوی برخی فعالین سیاسی بعهده بگیرد که این اتفاق نیافتاد و تا کنون ما نیز از دخالت در امور مالی همواره پرهیز کرده ایم.

زمین لرزه دیماه سال 1382 بم را همگان به تلخی بخاطر دارند. 25 هزار کشته و 50 هزار زخمی و صد هزار بی خانمان حاصل این زلزله بود. امواج همدردی در داخل و خارج از کشور با مصیبت دیدگان بم و روستاهای اطرافش بپا خواست. در این میان نهادهای بین المللی نیز کمک های خود را به نهادهای حکومتی ارسال کردند که به زلزله زدگان برسد.

از جمله این کمک ها چادرهای امدادی بود که بسیاری از آنها جهت فروش از بازار آزاد سر درآوردند. حقیقت این است که در این موارد چشم امید به حکومتیان و وابستگانش داشتن بیهوده است. این نکته را مردم ما خوب میدانند و هم از اینرو ترجیح میدهند که امدادهای مردمی را خود مستقیم به زلزله زدگان برسانند.

پس از وقوع فاجعه کرمانشاه صف طویل ماشین ها و کامیونهای مردم که مستقلا به یاری زلزله زدگان شتافته بودند در گزارش ها منعکس شده بود و نکته اینجا بود که هنوز نهادهای دولتی و وابستگان حکومتی دست بکار نشده بودند. پیامهای سران حکومت اسلامی معمولا با تاخیر بسیار صورت میگیرد اما نیروهای امنیتی رژیم بسرعت در مناطق زلزله زده حضور پیدا میکنند.

زلزله مرگبار و مخرب کرمانشاه که با خسارات جانی و مالی بسیاری همراه بود نیز مانند بلایای طبیعی دیگر در سایر نقاط  گیتی بوقوع پیوست اما ابعادی بسیار گسترده تر از موارد مشابه خود داشت و همچون بم داستان غارت امدادهای مردمی و بین المللی همچنان ادامه یافته است.

در خبرها آمده بود که تعدادی از چهره های مشهور که از امکان ارتباطی گسترده ای برخوردارند بلافاصله شماره حساب بانکی خود را علنی کرده و خواستار واریز پول برای کمک به زلزله زدگان شدند. اما زلزله زدگان کرمانشاه هنوز از آن بی خبرند. ماجرا این بوده که این افراد دارای حسابی بانکی با میزان بدهی بانکی بوده اند و پس از دریافت این مبالغ بانک مزکور بعنوان بدهی این اشخاص مبالغ را ضبط کرده اند.*

نکته دیگر سوء رفتار برخی از نهادهای مستقل از حکومت است. این نهادها بواسطه اطمینان و اعتماد مردم به جمع آوری امدادهای مالی مردم اقدام می کنند اما در رساندن فوری آن به زلزله زدگان بدلایل مختلف تاخیر بخرج میدهند.رسیدگی فوری برای زلزله زدگانی که نیازهای فوری و بی واسطه دارند از جمله سرپناه, مواد غذایی, امکانات پزشکی و بهداشتی, آب شرب و.. اقدام عاجل می طلبد. طبیعی است که تهیه و ارسال آب آشامیدنی و شیرخشک نوزاد جان بدربرده که بیتابی میکند نیازمند تامل نیست. برخی از این نهادها با امکانات جمع آوری شده در پی ایجاد ورزشگاه و مراکز فرهنگی! هستند که از جمله نیازهای ثانوی هستند که امری نسنجیده و کم ربط به مقابله فوری با بلایای طبیعی است.

اما آنچه بوضوح در این وقوع فجایع طبیعی اخیر در کشورمان دیده میشود ردپای حکومتیان در میزان گستردگی خسارات جانی و مالی اینگونه رویدادهای تلخ است . نادیده انگاشتن خطر به همان اندازه  ایجاد خطر بر ابعاد پی آمدهای این فجایع میافزاید. دغدغه ای از سوی سران جمهوری اسلامی جز بسط و گسترش فساد و قتل و جنایت حکومتی دیده نمیشود. آنچه مهم است حفظ حاکمیت ننگین اسلامی است و بس!

10.10.2018

منتشر شده در on 12 اکتبر 2018 at 9:40 ق.ظ.  دیدگاه‌ها برای بهروز سورن: سرگذشت کمک های مالی مردمی به زلزله زدگان استان کرمانشاه – نیمه شب نوشته ها – 86 بسته هستند