‹تهیه پیش‎نویس قطعنامه شورای امنیت برای محکومیت ایران در ارتباط با یمن›

‹تهیه پیش‎نویس قطعنامه شورای امنیت برای محکومیت ایران در ارتباط با یمن›

نیکی هیلی در دسامبر گذشته بخشی از لاشه یک موشک را نشان داد که به گفته او همان موشکی است که حوثی‌ها از ایران گرفتند و به ریاض، پایتخت عربستان شلیک کردند

خبرگزاری رویترز گزارش داده که نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کرده اند که قصد دارد ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم بکند.

هم زمان، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، خواهان اقدام شورای امنیت علیه ایران در ارتباط با بحران یمن شده است.

خانم هیلی روز شنبه (۱۷ فوریه) با انتشار مقاله‌ای در ستون آزاد روزنامه نیویورک تایمز به گزارش اخیر کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد اشاره کرد که در آن آمده ایران تحریم‌های شورای امنیت علیه یمن را نقض کرده زیرا «نتوانسته برای جلوگیری از ارسال مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال» موشک‌های بالستیک کوتاه برد و سایر تجهیزات به شورشیان حوثی، تدابیر لازم را اتخاذ بکند.

نیکی هیلی نوشت: «جهان دیگر نمی تواند مدعی بی اطلاعی و تردید درباره نقش ایران در ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه بشود.»

خانم هیلی پیشتر نیز درباره گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد گفته بود: «این گزارش چیزی که ما ماه هاست می‌گوئیم را پررنگ می‎کند: ایران به طور غیرقانونی و برخلاف چند قطعنامه شورای امنیت (به یمن) تسلیحات منتقل می‎کند.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه اعلام کرد که بریتانیا و آلمان خود را در نگرانی‌های آمریکا از اقدامات ایران در خاورمیانه سهیم می‌دانند. او گفت آماده مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه است. پیشتر، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم درباره برنامه‌ موشکی ایران اظهار نگرانی کرده بود.

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال این موشک ها به حوثی ها در یمن را رد می کندحق نشر 
ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال این موشک ها به حوثی ها در یمن را رد می کند

خبرگزاری رویترز گزارش داده که پیش نویس قطعنامه جدید در مورد یمن را بریتانیا با مشورت آمریکا و فرانسه تهیه کرده و آن را در اختیار همه نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت قرار داده است.

رویترز می گوید که پیش نویس همچنین در نظر دارد اجازه اعمال تحریم‌های مشخص به خاطر «هرگونه فعالیت در رابطه با موشک‌های بالستیک در یمن» را بدهد – اقدامی که می‎تواند مقدمه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدت‏هاست که خواهان پاسخگو شناختن ایران در سازمان ملل متحد در ارتباط با ارسال سلاح به یمن و آزمایش‌های موشکی‌اش بوده است.

این در حالیست که روسیه اخیرا ادعاهای آمریکا و گروه کارشناسان سازمان ملل متحد در مورد ارسال سلاح‌های ساخت ایران به شورشیان حوثی را زیر سوال برده بود.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، در اواخر ماه میلادی گذشته گفت: «ما فقط حرف‌های مبهمی در مورد اقداماتی (علیه ایران) شنیده ایم. اگر پیشنهادی باشد خواهیم دید. چطور می توانیم پیشاپیش قضاوت کنیم بدون آنکه بدانم موضوع آن چیست؟».

این مقام روس گفت که به عهده کمیته تحریم‎های یمن در سازمان ملل متحد است تا به گزارش کارشناسان درباره ارسال سلاح به یمن رسیدگی بکند.

او گفت که معلوم نیست موشک‌ها و سلاح هایی که شورشیان در اختیار دارند را ایران فرستاده یا پیش از تحریم تسلیحاتی یمن که در سال ۲۰۱۵ اعمال شد به این کشور داده شده بود.

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال موشک به یمن و نقض تعهدات بین‌المللی را رد کرده و مدارک ارائه شده در این باره را جعلی و ساختگی توصیف کرده است.

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران چند ماه پیش از "کمک‌های مستشاری و عمدتا معنوی" ایران به حوثی ها خبر داده بود
سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران چند ماه پیش از «کمک‌های مستشاری و عمدتا معنوی» ایران به حوثی ها خبر داده بود
منتشر شده در on 18 فوریه 2018 at 6:57 ق.ظ.  دیدگاه‌ها برای ‹تهیه پیش‎نویس قطعنامه شورای امنیت برای محکومیت ایران در ارتباط با یمن› بسته هستند