حسن ممتاز، یکی از اساتید مؤسسه علمی- آزاد بهائیان، صبح‌گاه روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۹۶ در منزل مادرش در شهر شیراز توسط مأموران نیروی انتظامی، بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

آغاز پنج سال حبس يك استاد دانشگاه به اتهام تدریس

حسن ممتاز، یکی از اساتید مؤسسه علمی- آزاد بهائیان، صبح‌گاه روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۹۶ در منزل مادرش در شهر شیراز توسط مأموران نیروی انتظامی، بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.

به گفته یکی از نزدیکان وی، دستگیری حسن ممتاز در جهت اجرای حکم پنج سال حبس تعزیری او انجام گرفته است. حسن ممتاز را به زودی به زندان رجایی شهر کرج منتقل خواهند کرد.

منزل حسن ممتاز در تهران از جمله منازل همکاران و اساتید مؤسسه علمی- آزاد بهائیان بود که در روزهای اول و دوم خرداد ۱۳۹۰ مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. 

در ۲۲ اسفند ۹۱، ده نفر از اساتید بهائی از جمله حسن ممتاز به دادسرای اوین احضار و از آنها خواسته شد که جهت آزادی، تعهد نامه ای را مبنی بر عدم همکاری با مؤسسه علمی- آزاد و تدریس به جوانان بهائی امضاء کنند. حسن ممتاز و شش نفر دیگر از امضاء تعهد مزبور خودداری کردند که به حکم قاضی در همان مکان، بازداشت و با وثیقه ۵۰ میلیون تومان تا برگزاری دادگاه آزاد شدند. 

۶ اسفند سال ۱۳۹۲ جلسه دادگاه حسن ممتاز در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار و ممتاز که حاضر به پذیرش شرط تدریس نکردن به جوانان محروم از تحصیل بهائی نشد، توسط قاضی پرونده به  پنج سال حبس محكوم شد. 

اتهام او «عضویت در تشکیلات غیرقانونی فرقه ضاله بهائی با هدف اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت غیرقانونی در مؤسسه آموزشی بهائیت» بود و طبق ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی به پنج سال حبس تعزیری، محکوم شد. چند ماه بعد، این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران تأیید شد. 

گفتني است پس از انقلاب فرهنگی سال ۱۳۵۹ در ایران، کلیه دانشجویان و اساتید بهائی از دانشگاه‌های کشور اخراج شدند و از آن زمان تاکنون، اجازه تحصیلات عالیه دانشگاهی از جوانان بهائی سلب شده است.

در دو دهه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سال‌ها هیچ فرد بهائی امکان شرکت در آزمون سراسری دانشگاه‌ها را نداشت تا در آخرین سال دولت محمد خاتمی، با تغییر در پرسشنامه‌های ثبت نام، بهائیان امکان شرکت در آزمون را پیدا کردند اما آموزش عالی بنا به مصوبه سال ۱۳۶۹شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیچ گاه به بهائیان اجازه ثبت نام در دانشگاه های ایران را نداد.

در اين ميان، اگر احیانا» فردی بهائی امکان ثبت نام در دانشگاهی را پیدا و شروع به تحصیل کرده پس از شناسایی توسط حراست دانشگاه یا گزارش وزارت اطلاعات از دانشگاه اخراج شده است.

سال ۱۳۶۶، بهائیان ایران برای رفع یا به حداقل رساندن محرومیت تحصیلی جوانان، به کمک اساتید اخراج شده بهائی، مؤسسه مجازی علمی- آزاد بهائیان ایران را که به BIHE [The Baha’I Institute for Higher Education] معروف است را جهت تدریس دروس دانشگاهی تأسیس کرد. 

در طی سه دهه که از عمر مؤسسه علمی – آزاد می گذرد این مؤسسه که مختص بهائیان ایران و بخش عمده کلاس ها و دروسش به صورت آن لاین است بارها مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفته است. 

خرداد ماه ۱۳۹۰ تعداد زیادی از اساتید بهائی، بازداشت و هر کدام به حکم های مختلف قضایی محکوم شدند که از جمله یک زوج بهائی به نام های پیمان کوشکباغی و آزیتا رفیع زاده هستند که هم اکنون با داشتن فرزند خردسال، در حال گذراندن محکومیت خویش در 

منتشر شده در on 18 نوامبر 2017 at 3:36 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای   حسن ممتاز، یکی از اساتید مؤسسه علمی- آزاد بهائیان، صبح‌گاه روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۹۶ در منزل مادرش در شهر شیراز توسط مأموران نیروی انتظامی، بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. بسته هستند