در مددسراى خاوران شب خيلى زود به پايان مى رسد

در مددسراى خاوران شب خيلى زود به پايان مى رسد

در این شب‌های سرد سال، برای همه شهروندان تنها بازدیدی سرسری از یک مددسرا کافی است تا درد کارتن‌خوابی را تا عمق وجودشان حس کنند. کارتن‌خواب‌هایی که تا نیمه‌های شب خود را به مددسرایی می‌رسانند برای یک خواب گرم.

IMG_5243.JPG

خاوران در جاده خراسان و پس از شهرک رضویه، حالا و در این شب‌های سرد سال و بارش‌های این روزهای تهران، ملجاء بسیاری از بی‌خانمان‌هایی شده است
  آن سال تلخی مرگ تعدادی از بی‌خانمان‌های شهر، دانشجویان جنبش عدالت‌خواه را بر آن داشت تا در عزمی جدی، نمایندگان مجلس و مدیران شهری را به این چالش وارد کنند که کارتن‌خوابان به هر دلیلی که مبتلا به این شرایط سخت شده باشند، حق آن را دارند که از شرایطی بهره‌مند شوند که در سرمای زمستان مامنی برای گذران شب داشته باشند.
پذیرش در این مرکز از حدود غروب با حضور افراد مددجوی بی‌خانمان انجام می‌شود. البته سامانه 137 و تماس شهروندن با این سامانه برای اطلاع‌رسانی بی‌خانمان‌ها و ارجاع آنها توسط خودروهای ون فوریت‌های خدمات اجتماعی به مددسراها دیگر روشی است که بی خانمان‌ها در این مددسراها پذیرش می‌شوند.

پذیرش با ثبت نام و نام خانوادگی مددجویان بر اساس خوداظهاری و بی‌آنکه مدرکی از آنها خواسته شود انجام می‌شود. استقرار اورژانس و پزشک در این مددسرا یکی از راه‌کارهای رسیدگی درمانی و پزشکی به مددجویان است.

کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها در این مرکز در صورت ابتلا به بیماری و زخم عفونی و شکستگی مورد مداوا قرار می‌گیرند و در صورت نیاز به خدمات درمانی بیمارستانی به بیمارستان امام حسین(ع) که قرارداد لازم با آنجا منعقد شده است اعزام می‌شوند. عمل جراحی قلب باز و آپاندیسیت از جمله درمانهای بیمارستانی بوده است که برای مددجویان توسط این مددسرا انجام شده است.

اگر چه شب‌هایی حضور در گرم‌خانه و بهره‌مندی از یک وعده غذای گرم سقف خواسته‌ها بود، اما حالا و حضور در میان این مددجویان گویای این است که برخی مددجویان مطالبات دیگری هم دارند که بسیار هم به حق است. 

بیکی دیگر از مددجویان هم می‌خواهد که از او حمایت مالی شود تا بتواند خانه ای اجاره کند و خانواده‌اش را که در شهرستان ساکن هستند به تهران بیاورد.

یکی دیگر از مددجوها از زیر پتو، بی‌آنکه ما چهره‌اش را ببینیم از این می‌گوید که این کارها ساختگی است و ما را صبح روز ساعت 5:5 زیر باران از مددسرا بیرون انداخته‌اند.
معاون خدمات اجتماعی شهرداری تهران که به گفته خود با حال و هوای معتادان آشنایی دارد و از شرایط آنها خبر دارد می‌گوید: خیلی از اینها هنوز در توهم مصرف مواد مخدر هستند. در اینجا حدود 7 صبح صبحانه داده می‌شود اما در ساعات آغازین سحر برخی از آنها که به علت عدم مصرف مواد در چند ساعت حضورشان در این مددسراها آشفته و نیازمند مصرف مواد می‌شوند حتی حاضر نمی‌شوند تا صبحانه و انتقال توسط اتوبوس به برخی نواحی از پیش تعیین شده منتظر شوند.

 

معاون خدمات اجتماعی شهرداری تهران با نشان دادن بخشی از انبار این مددسرا، به لباس‌هایی آویزان بر رگال در این انبار اشاره می‌کند و می‌گوید: اینها بخشی از لباس‌هایی است که خیرین یا به صورت حضوری و یا با تماس با سامانه 4379 و از طریق مراجعه همکارنمان به محل حضور خیرین، هدیه کرده‌اند. این لباس‌ها شسته و اتو می‌شود و به مددجوهایی که دارای لباس مناسب نیستند به هنگام رفتن از مددسرا، تحویل داده می‌شود.

Advertisements
منتشر شده on 30 دسامبر 2016 at 10:34 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای در مددسراى خاوران شب خيلى زود به پايان مى رسد بسته هستند