پنجم مهرماه امسال‌ ده‌ها نفر از شهروندان رشتی جنب مصلی این شهر و روبه‎روی مجتمع تجاری در حال ساخت «آدینه» تجمع کردند. معترضان که خریداران واحدهای تجاری این مجتمع بودند، از رهبر جمهوری اسلامی استمداد می‌خواستند: «همگی ما خریداران آدینه با اعتقاد و اعتماد به شخصیت حقوقی آیت الله «قربانی»، با ایشان وارد معامله شدیم. لذا از شما رهبر عزیزمان خواهشمندیم نگذارید اعتماد و اعتقادمان پایمال شود.»

پنجم مهرماه امسال‌ ده‌ها نفر از شهروندان رشتی جنب مصلی این شهر و روبه‎روی مجتمع تجاری در حال ساخت «آدینه» تجمع کردند. معترضان که خریداران واحدهای تجاری این مجتمع بودند، از رهبر جمهوری اسلامی استمداد می‌خواستند: «همگی ما خریداران آدینه با اعتقاد و اعتماد به شخصیت حقوقی آیت الله «قربانی»، با ایشان وارد معامله شدیم. لذا از شما رهبر عزیزمان خواهشمندیم نگذارید اعتماد و اعتقادمان پایمال شود.» 

تاکید آن ها بر شخصیت حقوقی آیت الله قربانی معنادار بود. ورود «زین‌العابدین قربانی»، نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت به این ماجرا ریشه دار است. سال ۶۲، آیت الله «صادق احسان بخش»، امام جمعه وقت رشت به فکر ساخت مصلی بزرگی برای این شهر می افتد؛ بنایی که ساختن آن هشت سال طول کشید. احسان بخش برای این که بتواند خرج ساخت مصلی را جور کند، امتیاز یک پروژه تجاری را هم می گیرد؛ پاساژی در «گلسار» رشت که کماکان متعلق به مصلی است. 

آیت الله قربانی نیز چنین الگویی در سر داشت. او به ذهنش رسیده بود که بزرگ ترین حوزه علمیه ایران را در رشت راه اندازی کند در زمینی ۴۰ هکتاری برای تحصیل دوهزار طلبه. او برای این که پول ساخت این حوزه را جور کند، بخشی از زمین سه هکتاری مصلی رشت را تبدیل به یک مجتمع تجاری کرد. پیش فروش این مجتمع از سال۸۸ شروع شد.  

در تصاویری که از مجتمع آدینه در سایت این پروژه وجود دارد، ساختمانی چند طبقه و سفید با معماری مدرن خودنمایی می‌کند. پلکانی که با فرش قرمز پوشیده شده‌اند و مغازه‌ها در گرداگرد این طبقات، قرار است به زندگی سرمایه‌گذاران رونق بخشند. این پروژه به عنوان «اولین نماد فاخر بزرگ‎مقیاس معماری در استان گیلان» با مساحت ۱۵هزار و۱۳۰ متر مربع و زیربنای ۴۵هزار مترمربع در 9 طبقه ۲۳هزار مترمربعی معرفی شده است که یک هزار و۱۱۰ واحد تجاری، ۱۳ آسانسور و ۲۴ پله برقی دارد و قرار است بزرگ‌ترین پروژه عمرانی این استان شود.

ساخت حوزه علمیه و مجتمع تجاری آدینه توسط شرکت «مهندسین مشاور طرح و سازه» و تحت نظر «شورای سیاست‏گذاری ائمه جمعه» در حال انجام است؛ شورایی که عالی ترین نهاد نظارتی بر ائمه جمعه است و رییس آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شود.

مجتمع آدینه اما از همان بدو شروع دچار حاشیه بود. ۲۸مهرماه۹۵، «مجید رجبی»، عضو شورای شهر رشت خبر داد سال ۸۷ که این مجتمع می خواست راه بیفتد، تخلف ۲۱میلیارد تومانی رخ داده است ولی شهرداری در برخورد با آن مماشات می کند.
«محمدعلی ثابت قدم»، شهردار وقت رشت هم بدهی مجتمع به خاطر تخلف را تایید کرده بود. آیت الله قربانی البته قصد پرداخت چنین پولی را ندارد. منطق او ساده است؛ می گوید پولی که باید به شهرداری بدهم را خرج حوزه علمیه کرده ام. 

داستان تخلفات مجتمع را از همان آغاز همه می دانستند. ۱۲اردیبهشت۸۹، حجت الاسلام «محمد حسن خواه»، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری ساخت این مجتمع را «فاجعه» عنوان کرد و گفت: «این مجتمع در حریم رودخانه است. زمین مجتمع تغییر کاربری نداده و بدون پروانه ساخت است. ولی با سه خلاف آشکار، در حال ساخت است.» 

این تذکرها و اعتراض ها بی فایده بودند. گویی مردم شهر هم می دانستند که کسی زورش به آیت الله قربانی نمی رسد که با وجود اطلاع از چنین مشکلاتی، رفته بودند سراغ خرید واحدهای تجاری؛ واحدهایی که قرار بود سال ۹۴ تحویل بگیرند ولی هنوز موفق به تحویل آن ها نشده اند و حالا کارشان به تجمع و اعتراض کشیده شده است. 

منتشر شده on 3 مارس 2018 at 10:13 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای پنجم مهرماه امسال‌ ده‌ها نفر از شهروندان رشتی جنب مصلی این شهر و روبه‎روی مجتمع تجاری در حال ساخت «آدینه» تجمع کردند. معترضان که خریداران واحدهای تجاری این مجتمع بودند، از رهبر جمهوری اسلامی استمداد می‌خواستند: «همگی ما خریداران آدینه با اعتقاد و اعتماد به شخصیت حقوقی آیت الله «قربانی»، با ایشان وارد معامله شدیم. لذا از شما رهبر عزیزمان خواهشمندیم نگذارید اعتماد و اعتقادمان پایمال شود.» بسته هستند