پیشتر گزارش شده بود که در حمله موشکی به پایگاه تی‌-۴ در شمال شرق دمشق، دست کم ۱۴ نظامی کشته شده‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی سوریه چندین نفر در این حمله کشته یا زخمی شده‌اند. روسیه همزمان گفته است که این حمله را اسرائیل انجام داده است اما اسرائیل تاکنون به این گزارش واکنشی نداشته است.

کشته شدن ۴ ایرانی در حمله به پایگاهی در سوریه؛ ایران اسرائیل را محکوم کرد

سامانه موشکی سوریه
سوریه می‌گوید سامانه دفاع هوایی این کشور فعال شده است

پیشتر گزارش شده بود که در حمله موشکی به پایگاه تی‌-۴ در شمال شرق دمشق، دست کم ۱۴ نظامی کشته شده‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی سوریه چندین نفر در این حمله کشته یا زخمی شده‌اند.

روسیه همزمان گفته است که این حمله را اسرائیل انجام داده است اما اسرائیل تاکنون به این گزارش واکنشی نداشته است.

در ماه فوریه نیز همین پایگاه نظامی از سوی اسرائیل و در پاسخ به «حمله‌ای از سوی یک پهپاد ایرانی» مورد هدف قرار گرفته بود. اسرائیل روز شنبه دهم فوریه گفت که یک حمله هوایی در مقیاس وسیع علیه اهداف سوری و ایرانی در سوریه انجام داده است. سوریه هم در همین خصوص اعلام کرد که چند هواپیمای اسرائیلی را هدف قرار داده است. ایران نیز در واکنشی این ادعای اسرائیل را «مضحک» خوانده و گفت که حضور ایران در سوریه صرفا «مستشاری» است.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که ارتش این کشور حمله‌ای هوایی در سوریه انجام نداده است.

در پی این گزارش ها کریستوفر شروود از سخنگویان پنتاگون در بیانیه ای ضمن تکذیب نقش آمریکا در چنین حمله ای نوشت: «با این حال ما اوضاع را دنبال می کنیم و از تلاش های جاری دیپلماتیک برای مسئول شناختن کسانی که در سوریه یا سایر نقاط از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند حمایت می کنیم.»

نقشه

جزییات این حادثه هنوز کاملا روشن نیست و این گزارشها مستقلا تایید نشده است.

تلویزیون سوریه از شنیده شدن صدای بلند انفجارهایی در پایگاه هوایی «تی ۴» در شهر حمص در ساعات نخست دوشنبه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) «چندین موشک به فرودگاه تی فور برخورد کرده است.»

رسانه‌های سوری ابتدا گزارش کرده بودند که در حمله به پایگاه «تی فور» آمریکا مظنون است اما بعدا اشاره به آمریکا را حذف کردند.

روز شنبه (۷ آوریل) گزارش شد که «حمله‌ای شیمیایی» در شهر دوما در حومه دمشق انجام شده است که به دولت سوریه نسبت داده شد. سوریه این حمله را تکذیب کرده است.

گفته می‌شود در این حمله ده ها نفر کشته و صدها نفر دیگر مصدوم شده‌اند و عکس‌ها و فیلم‌های دلخراشی از کودکانی منتشر شده که در مکان‌های سرپوشیده کنار اعضای خانواده‌شان روی زمین افتاده‌اند.

دونالد ترامپ دیروز یکشنبه (۸ آوریل) در یک رشته توییت دولت بشار اسد و حامیانش روسیه و ایران را مقصر شناخت و گفت سوریه «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه یکشنبه شب به وقت آمریکا با انتشار بیانیه مشترکی قول «واکنشی هماهنگ، شدید و مشترک» به حمله ادعایی در دوما را داده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز دوشنبه برای بررسی حمله شیمیایی به دوما در غوطه شرقی تشکیل جلسه دهد.

اتحادیه اروپا هم در بیانیه‌ای گفته است که «شواهد» حاکی از این است که حمله شیمیایی کار «رژیم» سوریه بوده است.

منتشر شده on 9 آوریل 2018 at 4:15 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای پیشتر گزارش شده بود که در حمله موشکی به پایگاه تی‌-۴ در شمال شرق دمشق، دست کم ۱۴ نظامی کشته شده‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی سوریه چندین نفر در این حمله کشته یا زخمی شده‌اند. روسیه همزمان گفته است که این حمله را اسرائیل انجام داده است اما اسرائیل تاکنون به این گزارش واکنشی نداشته است. بسته هستند