۲۹ آذر ۱۳۹۶ ۳۲۳ کیلومتر از وسعت دریاچه ارومیه کاهش یافته است

بدین ترتیب در مقایسه با سال گذشته تراز آب دریاچه ارومیه ۲۷سانتی‌متر کم شده است.

سرخوش همچنین افزود در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه ۱۷۴۷.۹۹ کیلومترمربع است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۵۸.۹۶ کیلومتر مربع بود.

حجم آب دریاچه ارومیه در ۲۹ آذر امسال ۱.۵۸ میلیون مترمکعب اعلام شده در حالی که در ۲۸ آذرماه سال گذشته این حجم یک میلیارد و ۷ میلیون مترمکعب بود.

به‌گفته مدیر فرهاد سرخوش اگر طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی‌شد، اکنون این دریاچه وجود نداشت.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز ۲۶ مهر گفته بود که آب حوضه دریاچه ارومیه کاهش یافته چون در سال گذشته ۳۸ درصد بارش‌ کاهش یافته است.

بیش از ۸۰ درصد از مساحت کل دریاچه ارومیه طی دو دهه گذشته کاهش یافته و به کم‌ترین میزان سطح وسعت خود رسیده است. بنابر طرح دولت ایران قرار بود دریاچه ارومیه در سال ۱۳۰۲ احیا شود اما بنابر آخرین گزارش‌ها زمان احیای کامل این دریاچه سال ۱۴۰۳، یعنی یک سال دیرتر از برنامه پیش‌بینی شده اعلام شد.

مقامات ایران تأیید کرده‌اند که وضعیت دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۶ مناسب نبوده است. این درحالی است که مقامات دولت یازدهم اعلام کرده بود که روند خشکی دریاچه ارومیه متوقف شده است.

منتشر شده در on 21 دسامبر 2017 at 8:14 ق.ظ.  دیدگاه‌ها برای ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ۳۲۳ کیلومتر از وسعت دریاچه ارومیه کاهش یافته است بسته هستند