۷۰ درصد پوشاک خارجی بازار ایران قاچاقی وارد می‌شود

۷۰ درصد پوشاک خارجی بازار ایران قاچاقی وارد می‌شود

بازار پوشاک ایران از کالاهای خارجی که از راه‌های غیرقانونی وارد کشور می‌شود، لبریز شده است. افزایش شدید سهم پوشاک خارجی در بازار ایران در سال‌های گذشته تولیدکنندگان داخلی را به ورشکستگی کشانده است.

قاچاق رو به افزایش پوشاک خارجی تولیدی‌های پوشاک ایران را به تعطیل کشانده استقاچاق رو به افزایش پوشاک خارجی تولیدی‌های پوشاک ایران را به تعطیل کشانده است

گردش مالی صنایع نساجی در ایران سالانه به ۲۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد و به گفته دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی ۱۷ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پوشاک و مابقی به پارچه و فرش اختصاص دارد. خبرگزاری ایسنا روز جمعه، ۱۷ بهمن از قول مهدی یکتا نوشت: «۷۰ درصد پوشاک موجود در بازار ایران، خارجی است که نزدیک به ۱۰۰ درصد آن به صورت قاچاق وارد می‌شود.»

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش آمار مشابهی ارائه کرده بود که گزارش‌های گمرک و برخی نهادهای دیگر نیز آن را تائید می‌کند.

 

تجارت پرسود قاچاق

به گفته مهدی یکتا هر سال چهار و نیم میلیارد دلار پوشاک وارد بازار ایران می‌شود، اما واردات رسمی توسط نمایندگی‌های مجاز برخی برندهای خارجی حدود سه میلیون دلار در سال بیشتر نیست.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی به خبرگزاری ایسنا گفته است که نمایندگان برندهای خارجی هم بخش عمده کالاهای خود را قاچاقی وارد می‌کنند و این میزان اندک واردات را به صورت قانونی انجام می‌دهند تا در زمان بازرسی بتوانند اسناد واردات رسمی را نشان دهند.

وزیر صنعت و دست‌اندرکاران صنایع نساجی یکی از علت‌های اصلی رونق قاچاق در بازار پوشاک را بالا بودن تعرفه گمرکی این نوع کالاها عنوان می‌کنند.

در قوانین گمرکی ایران پوشاک کالای لوکس محسوب می‌شود و تعرفه واردات رسمی آن ۱۰۰ درصد تعیین شده است. این تعرفه‌ها و گردش مالی هنگفت این بازار، قاچاق پوشاک را به تجارتی پرسود بدل کرده که در سال‌های گذشته رشد چشم‌گیری داشته است.

قاچاق پوشاک خارجی صنعت نساجی ایران را نیز ورشکسته کرده استقاچاق پوشاک خارجی صنعت نساجی ایران را نیز ورشکسته کرده است

بخش بزرگی از کالاهای موجود در بازار ایران از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود. ستاد مبارزه با قاچاق کالا چندی پیش، گردش مالی این بخش را حدود ۱۹ میلیارد دلار در سال اعلام کرده است.

افزایش ۵۰۰ درصدی قاچاق سازمان‌یافته

مطابق برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۸۹ قاچاق پوشاک به ایران ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

افزایش قاچاق پوشاک به ایران تولید‌کنندگان داخلی را با مشکلات زیادی روبرو کرده است و کاهش شدید صادرات در این زمینه بیانگر ادامه این وضعیت است. دبیر اتحادیه تولید و صادرات صنایع نساجی می‌گوید در سال ۸۹ میزان صادرات پوشاک ایران ۱۲۰ میلیون دلار بوده که این رقم در حال حاضر به حدود ۴۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

 

محمدحسین برخوردار، رئیس مجمع واردات کشور، هفتم تیرماه به «تسنیم» گفته بود:«رنج‌آور است که به نظر می‌رسد قاچاق پوشاک در ایران کاملا سازمان‌‌یافته است. از حمل و جابجایی محموله‌های عظیم پوشاک گرفته تا جابجایی پول‌های ردوبدل‌شده در سیستم بانکی کشور و قفسه‌های فروشگاه‌های لباس در تهران و شهرهای دیگر همه مهر تاییدی بر این ادعاست.»

افزایش نمایندگی‌ها، کاهش واردات قانونی

به گزارش «تسنیم»، رئیس مجمع واردات اعتقاد دارد که «سیاست‌گذاری غلط» باعث شده تا هزینه‌ی قاچاق پوشاک و منسوجات در سال‌های گذشته به مراتب کمتر از هزینه‌ی واردات رسمی و تولید داخلی شود.

بر اساس آمار وزارت صنعت در حال حاضر ۹۳۰۰ واحد تولیدی پوشاک در ایران فعالیت می‌کنند که اغلب کارگاه‌های کوچک و سنتی هستند.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی رواج قاچاق و موانعی که دستگاه‌های اجرایی ایجاد کرده‌اند را از علت‌های اصلی آسیب دیدن صنایع داخلی و عدم رشد آنها ارزیابی می‌کنذ.

مهدی یکتا به ایسنا گفت: «تولیدکننده‌ها در ایران اگر از یک حد بزرگ‌تر شوند، در معرض چالش‌ها و مشکلات متعددی از قبیل بیمه، مالیات، مالیات ارزش افزوده و عوارض قرار می‌گیرند. حال آنکه اگر محصولاتشان را در کارگاه‌های بی‌نام و نشان تولید و از طریق شبکه‌های سنتی در بازار توزیع کنند، با هیچ یک از این مشکلات مواجه نمی‌شوند.»

در حالی که واردات قانونی پوشاک خارجی در سال‌های گذشته و در آمار رسمی گمرک روندی نزولی را نشان می‌دهد، تعداد فروشگاه‌های مجاز و نمایندگی‌های برندهای خارجی مشهور در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران مدام در حال افزایش هستند.

منتشر شده در on 20 دسامبر 2017 at 10:12 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای ۷۰ درصد پوشاک خارجی بازار ایران قاچاقی وارد می‌شود بسته هستند