تقی روزبه: دبواربلندحاشای بلر و بوش ، حتی پس از خرابی بصره!

تقی روزبه: دبواربلندحاشای بلر و بوش ، حتی پس از خرابی بصره!

 

این دو نفر- بلر و پوش- پس از خرابی بصره و در شرایطی که مهارنظم جهان از دست اربابان جهان و قدرت های بزرگ هم خارج شده و تلاش جانشینان آن ها برای راست و ریس کردن اوضاع بهم ریخته جهان ناکام مانده است. حتی اوباما، علیرغم وعده های آغازین ریاست خود، در سال پایانی ریاست جمهوری اش در افعانستان در بازگشتی معکوس، به تجدیدنظر در جدول زمانی خروج سربازان آمریکا در افغانستان تجدیدنظرکرده و عمیقا درگیر جنگ های منطقه ای ازطریق هوا و زمین و در معیت نیروی زمینی متحدین منطقه ای و یک ائتلافی جهانی فرورفته است تا دست جانشین احتمالی او، خانم کلینتون که طرف راست ساست های او قرار دارد خالی نماند. با این همه، حضرات بلر و پوش هنوزهم حاضرنیستند مسئولیت فجایع به بارآمده سیاست های خود را لااقل درحد زبانی هم به عهده بگیرند. البته ابعادفاجعه و پی آمدهای ویرانگرآن رویکردها آنقدربزرگ هستند آنها بتوانند نتایج فاجعه بار تصمیمات خود را نه بینند و نفهمند، بلکه درست بدلیل بزرگی فاجعه است که پذیرش وعذرخواهی را دشوار و عملا برای آن ها ناممکن ساخته است؛ چرا که آن را شلیک به سرمایه سیاسی و افتخارات خود می دانند. روشن است که با پذیرش خطائی(جنایتی) چنین بزرگ دیگر افتخاری برای یک رهبرسیاسی باقی نمی ماند! و این یعنی تبدیل شدن به یک مرده سیاسی که تنها باید هرچه زودتر دفن شود. همانطور که آمریکا هیچ گاه مسئولیت فاجعه هیروشیما و … را هم نپذیرفته و بابت این بزرگترین جنایت تاریخ بشر، حتی لفظا هم از مردم جهان و مردم ژاپن عذرخواهی نکرده است، اوباما شق القمرکرد و یک دسته گل برای یادگاری به گوردسته جمعی آن ها نهادد. بدیهی است که تبعات چنین عذرخواهی برای ابرقدرتی که هم چنان از طریق تهدید روزگار می گذراند، بدیمن، دردناک و نپذیرفتنی است!
البته درمورد این نوع گزارش ها هم باید گفت که اولا پس از افتادن آب ها از آسیاب و سترون سازی مدیریت شده صورت می گیرد تا به عنوان یک خبرشوک آورو برانگیزاننده وجدان و افکارعمومی، به مقدارزیادی بی مصرف شده و از حیزانتفاع افتاده باشد که مبادا نان کسی از قماش خودشان را آجربکند! در حقیقت این نوع گزارش یا «افشاگری» ها مرده و سقط شده بدنیا می آیند. همانطور که مثلا درموردنقش عربستان در 11 سپتامبر و فروبستن چشم دولت آمریکا ازنقش متحدشیرده خود، که اکنون بدلیل شکاف های درونی اندکی از آن 22 صفحه حذف شده به شکل بهداشتی و سربسته منتشرشده است. در موردکودتای مصدق هم که ما ایرانی ها با معنای این گونه باصطلاح اعترفات دیرهنگام و سترون شده آشناهستیم. از سترون سازی و انتشاردیرهنگام آنهم زیرفشارفعالان اجتماعی و افکارعمومی که بگذریم، تازه می رسیم به بهره برداری دولت ها و حاکمان از این نوع فتوت بخشی ها، که جزبرای جلب اعتمادعمومی به بادرفته و بازسازی صفوف به ریخته خود و ایجادسپرحفاظتی برای تداوم همان گونه اقدامات و تصممیات در شرایط تازه و زمامدارانی تازه نیست. هم چنین باید به این واقعیت هم اشاره کرد که امثال بلر و بوش فقط شخص نیستند بلکه در عین حال نمادو کارگزاریک سیستم هستند که امتناعشان ازاعتراف به جنایت ها فقط بخاطرنجات سرمایه سیاسی خودشان نیست بلکه حتی مهمتر از آن، با طفره رفتن از پذیرش عمق فاجعه و عذرخواهی، دارند از کیان سیستم و حیثیت نظام دفاع می کنند. اگر قرارباشد گذشته هم چون آواری فرودبیاید، دیگر سرپناهی برای سیاستمداران کنونی هم باقی نخواهد ماند. بهمین دلیل آنها می دانند که چگونه باید این دمل های چرکین را نیشتر بزنند تا با جلب اعتمادمتزلزل شده جامعه راه پیشروی جدیدی برای آن سیاست ها بدست آید و هم به گونه ای بهداشتی باشد که دردی جانگاه در پیکرسیستم نه پیچد و نظام متهم به نخبه کشی و قربانی کردن سیاستمداران خود نشود. البته اگر لازم افتاد، نیشگون گرفتن بخشی از این ترفندهاس

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا از اشتباهات این کشور هنگام حمله به عراق

ت….

تونی بلر: جهان بدون صدام حسین «با ثبات تر» است

mediaواکنش تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیابه انتشار گزارش «چیلکوت». ۱۶ تیر/ ۶ ژوئیه ٢٠۱۶REUTERS/Stefan Rousseau/Pool

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا از اشتباهات این کشور هنگام حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ عذرخواهی کرد اما در همین حال گفت، جنگ عراق جهان را «باثبات‌تر» کرده است. جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور آمریکا و جون هوارد، نخست وزیر پیشین استرالیا نیز از شرکت هردو کشور در جنگ عراق دفاع کردند.

 تونی بلر روز چهارشنبه ۶ ژوئیه، در واکنش فوری به انتشار گزارش «چیلکوت» و تأکید آن بر اشتباهات عملیات نظامی بریتانیا، اطلاعیه‌ای منتشر کرد و در آن تصریح کرد که در جنگ عراق «با کمال صداقت» و در راستای «منافع علیای» بریتانیا عمل کرده است.
او در این اعلامیه گفت تصمیم حمله به عراق دشوارترین تصمیم زندگی او بوده و ضمن پذیرفتن مسئولیت آن، اظهار تأسف و عذرخواهی می کند.

 نخست وزیر پیشین بریتانیا بااین حال از اصل تصمیم حمله به عراق دفاع کرد و گفت «در صورت باقی ماندن در قدرت، صدام حسین میتوانست همچنان صلح جهانی را تهدید کند».
او با تأکید روی این نکته که «جهان بدون صدام حسین با ثبات تر شده» این موضوع را رد کرد که مداخله بریتانیا و متحدانش در عراق تهدید تروریسم را افزایش داده است.
 
همزمان با تونی بلر، جوج دبلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که رهبری حمله به عراق را به دوش داشت نیز روز گذشته گفت «جهان بدون صدام حسین در قدرت، وضع بهتری پیدا کرده است». 
آقای بوش با انتشار اطلاعیه ای از اقدامات و «فداکاری نیروهای آمریکایی و ائتلاف در جریان جنگ علیه وحشت» در عراق اظهار سپاس کرد و گفت بریتانیای تحت رهبری تونی بلر، نیرومندترین متحد آمریکا بوده است.
 
خبرگزاری فرانسه می گوید بعد از انتشار گزارش «چینکوت» در مورد حمله بریتانیا به عراق، مقام های کاخ سفید از اظهار نظر در مورد آن خوددداری کرده اند. با این حال جوش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته گفت باراک اوباما، در تمامی دوره ریاست جمهوری خود، عواقب تصمیم فاجعه بار حمله به عراق را مدیریت کند.
 
جوج هوارد، نخست وزیر پیشین استرالیا نیز که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۷ رهبری کشورش را در دست داشت، نسبت به بهای انسانی جنگ عراق اظهار تاسف کرد اما از تصمیم شرکت کشورش در جنگ عراق دفاع کرد و گفت در آن زمان این بهترین تصمیم بود.

Advertisements
Published in: on 9 ژوئیه 2016 at 6:01 ب.ظ.  نوشتن دیدگاه  

The URI to TrackBack this entry is: https://aleborzma.wordpress.com/2016/07/09/%d8%aa%d9%82%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a8%d9%87-%d8%af%d8%a8%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d9%84%d9%86%d8%af%d8%ad%d8%a7%d8%b4%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%84%d8%b1-%d9%88-%d8%a8%d9%88%d8%b4-%d8%8c-%d8%ad%d8%aa/trackback/

RSS feed for comments on this post.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s