جایزه یک انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی فعال حقوق بشر ایرانی

جایزه یک انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی فعال حقوق بشر ایرانی

۰۳ آبان ۱۳۹۶

نرگس محمدی فعال مدنی و مدافع حقوق بشر ایرانی در کنار دو فرزندش

انجمن فیزیک آمریکا که یک سازمان غیر انتفاعی است و برای پیشبرد دانش فیزیک با ۵۴ هزار عضو فعالیت دارد، در بیانیه خود درباره خانم محمدی نوشت: «رهبری او در فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی قید و شرطش برای ترویج حقوق بشر و آزادی های مردم ایران است.»

به گزارش سایت کلمه، خانم محمدی فارغ‌التحصیل رشته فیزیک جامدات از دانشگاه امام خمینی قزوین است. او بعد از اتمام دانشگاه، به‌عنوان مهنس با شرکت بازرسی مهندسی ایران همکاری می‌کرد و هم‌زمان به‌عنوان روزنامه نگار موضوعات مربوط به برابری جنسیتی را برجسته می‌کرد. تلاش‌های خانم محمدی برای حفظ حرفه علمی‌اش هم‌زمان با فعالیت‌های حقوق بشری، ناموفق بود. او در سال ۲۰۰۹ از سمت خود در شرکت بازرسی مهندسی اخراج شد. او در همان سال، دستگیر و زندانی شد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، اردیبهشت ماه گذشته به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور» به پنج سال زندان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و به اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ده سال زندان محکوم شد.

قوه قضائیه اعلام کرد که ۱۰ سال از این حکم اجرا خواهد شد.

صدور این حکم و تایید آن در دادگاه تجدیدنظر انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت.

این نمایندگان برای رسیدگی نقض این حکم و رسیدگی دوباره به پرونده خانم محمدی دو بار به مسئولان قضایی نامه نوشتند.

در نامه دوم نمایندگان با بیان اینکه حکم صادره با ا

منتشر شده on 26 اکتبر 2017 at 10:59 ق.ظ.  دیدگاه‌ها برای جایزه یک انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی فعال حقوق بشر ایرانی بسته هستند