مشاور پیشین جمهوری اسلامی در نیویورک به سه ماه زندان محکوم شد

mediaدفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل

احمد شیخ‌زاده که قبلاً به عنوان مشاور نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل کار می‌کرده، در نیویورک به سه ماه زندان محکوم شد. او در ابتدا متهم بود که در چارچوب فعالیت‌های اتمی ایران ملاقات‌هایی را ترتیب داده اما سرانجام دادگاه فقط جرم تخلف‌های مالی را علیه وی منظور کرد.

روز جمعه ٢ فوریه/١٣ بهمن، یک دادگاه فدرال در نیویورک، «احمد شیخ زاده» مشاور پیشین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را به سه ماه زندان محکوم کرد. شیخ زاده که تابعیت آمریکایی هم دارد، به اتهام‌ فرار مالیاتی و نقض قوانین تحریم‌های آمریکا بازداشت شده بود.

 او قبلاً پذیرفته بود که ١۴٧هزار دلار جریمه بپردازد.

در این دادگاه، احمد شیخ‌زاده اتهامات وارده را رد کرد اما پذیرفت که دستمزد خود را از هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل به طور نقدی دریافت می‌کرده ولی آن را در اظهارنامۀ مالیاتی وارد نمی‌کرده است. بدین ترتیب اتهاماتی که با فعالیت‌های اتمی ایران مربوط می‌شد در دادگاه پذیرفته نشد و در نهایت شیخ‌زاده فقط به خاطر تخلف مالیاتی و نقض مقررات تحریم از طریق همکاری در ارسال پول به ایران، محکوم شد.

قبلاً دادستان‌های آمریکایی شیخ‌زاده را متهم کرده بودند که مقدمات دیدار بین یک دانشمند هسته‌ای مستقر در آمریکا را با مقامات ایرانی فراهم آورده است.

شیخ‌زاده که ۶١ سال دارد، در آخرین جلسۀ دادگاه ادعا کرد که بازپرس‌های پرونده با اتهام زدن به وی و با اعمال فشار، قصد داشته‌اند او را وادار کنند که اطلاعات مربوط به نمایندگی ایران در سازمان ملل را به آنها منتقل نماید. او پس از صدور حکم به خبرنگاران گفت که محاکمه‌اش «ناعادلانه» بوده است.

منتشر شده در on 3 فوریه 2018 at 9:21 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای بسته هستند