تعمیر راه‌آهن در روز «مقدس» شنبه منجر به استعفای وزیری در اسرائیل شد

وزیر بهداشت اسرائیل به دلیل بی‌حرمتی به روز شنبه که روز مقدس و تعطیل یهودیان است از مقام خود استعفا کرد. دلیل این امر ادامه تعمیر خط راه‌آهن در روز شنبه (روز سبت) عنوان شده است.

Israels Gesundheitsminister Yakov Litzman (Reuters)

مصلحت‌گرایی در مقابل اعتقادات افراطی دینی: وزیر بهداشت اسرائیل به دلیل خدشه ‌وارد شدن به اعتقادات مردم در روز شنبه، روز سبت، که در این کشور روز تعطیل است از مقام خود کناره‌گیری کرد.

اداره راه‌آهن اسرائیل روز شنبه تعمیر ریل آهن دراین کشور را ادامه داد تا مسافران بتوانند در روزهای آتی بدون توقف اضافی و ازدحام جمعیت از خطوط آهن به عنوان وسیله عبور و مرور استفاده کنند.

یاکوف لیتزمن، وزیر بهداشت اسرائیل که عضو حزب افراطی و محافظه‌کار این کشور است انجام هر گونه کاری در روز شنبه، را که در میان یهودیان به عنوان روز مقدس، روز سبت، شناخته می‌شود غیرقابل قبول دانست و این عمل را توهین به مقدسات دینی مردم خواند.

یهودیان افراطی و ارتدکس انجام هر نوع کاری را در روز شنبه ممنوع می‌دانند. این ممنوعیت از غروب جمعه آغاز می‌شود و تا غروب شنبه ادامه می‌یابد. شرکت راه‌آهن اسرائیل ادامه تعمیر خطوط راه آهن در این روز را ضروری اعلام کرده است. 

هنوز مشخص نیست که استعفای این وزیر افراطی از حزب «اتحاد یهودیت توراتی» چه تاثیری را بر کابینه بنیامین نتانیاهو خواهد گذاشت.  خبرگزاری‌ها به نقل از رهبران این گروه افراطی گزارش داده‌اند که این حزب در دولت نتانیاهو باقی خواهند ماند. اگر این حزب کابینه را ترک کند دولت اسرائیل اکثریت خود را از دست خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تاسف خود را از استعفای وزیر بهداشت اعلام کرد. سال گذشته نیز تعمیر خطوط راه آهن در شهر تل‌آویو در یک روز شنبه باعث بروز ناآرامی‌هایی شده بود. نتانیاهو در این زمان سریعا دستو توقف تعمیرات را صادر کرده بود.

منتشر شده در on 3 دسامبر 2017 at 4:53 ب.ظ.  دیدگاه‌ها برای بسته هستند